• משלוח חינם על כל הזמנה מעל 850 ש״ח
 • FREE SHIPPING ON ALL ORDERS OVER 850 NIS!
 • טבע נייצ’ר - וופורייזרים ומכשירי אידוי
 • 0.00 / 0 items
  0
  0

  17 שטויות שאנשים שלא מבינים אומרים – חלק א'

   

  במאבקנו לשמור על שוק האידוי משגשג ופורה נתקלנו באינספור השמצות חסרות שחר.
  המחקרים המשוחדים של חברות הטבק הגדולות, הטענות השקריות של התקשורת והמבטים שאנחנו מקבלים מאנשים ש"פשוט לא מבינים את זה", ממשיכים להיערם.
  בעזרת מחקרים אמינים והגונים ועדויות בחיים האמיתיים מכל אחד מאיתנו, אנחנו יכולים להתחיל להוכיח את כל המתנגדים על טעויותיהם. לפניכם רשימה של טענות שאנחנו כאן כדי להפריך:

  ״נוזלי אידוי הם מסוכנים ואינכם יודעים מה נכנס לכם לתוך הגוף״
  טענה זו מסתמנת להיות הטענה הכי שכיחה שנשמע מאנשים שלא מאדים וכאלו שלא בקיאים בנושא האידוי. בסה"כ יש 3 או 4 מרכיבים בנוזלי האידוי, תלוי מה אתם מאדים; פרופילן גליקול, גליצרין צמחי, חומרי טעם טבעיים \ מלאכותים וניקוטין (אופציונלי).
  כל החומרים האלה, מלבד ניקוטין, הם חומרים שנמצאים באינספור מוצרים שאנו צורכים כל יום כמו קוסמטיקה, אוכל ומשקאות.

  ״בנוזלי אידוי יש חומר מונע הקפאה״ (אנטי-פריז)
  זה אחד המיתוסים שאנחנו הכי אוהבים לשמוע. אחד מהמרכיבים בנוזלי אידוי, הפרופילן גליקול, הוא גם מרכיב שקיים באנטי-פריז. אנחנו לא בטוחים לגמרי איך בדיוק זה מתרגם לכך שקיים אנטי-פריז בנוזלי אידוי, אך הטענה נטענה וגרמה לתעשיית האידוי לפרוע את נוצותיה. מבחינתנו זה כמו לומר שאתה שותה מים כשאתה בעצם שותה בירה או סודה.
  החלק המצחיק הוא שה-PG (פרופילן גליקול) שמוסיפים לאנטי-פריז נועד לגרום לאנטי-פריז להיות פחות מסוכן ומזיק במקרה של בליעה. נוסף על כך, PG משמש בתי חולים לחיטוי ושמירה על סטריליות של אזורים.

  ״אידוי גורם לכם לשאוף פורמלדהיד״
  אחחח, המיתוס המפורסם של הפורמלדהיד. טענה זו גרמה לרעדה לא קטנה כשה"מחקר" שטען זאת פורסם במגזין הרפואה של ניו אינגלנד. הכוונה של המחקר הייתה לחשב את הסיכון לסרטן בבני אדם, שזהו ללא ספק מידע שהיה נחמד לדעת. למרבה הצער, החוקרים פגמו במחקר על ידי שימוש במכונות אשר דימו את פעולת האידוי בטמפרטורות גבוהות ולא הגיוניות שדימו בעצם שאיפות ממכשיר אידוי שגוף החימום שלו שרוף ותקול לחלוטין. כל אחד ואחד מאיתנו מסוגל לחוש באופן מיידי בזמן השאיפה אם גוף החימום שרוף, ומיידית אנו מפסיקים לאדות ומחליפים את גוף החימום או ממלאים נוזל במידה וה"שאיפה היבשה" היא עקב ראש מילוי ריק מנוזל. המכונות שהופעלו במחקר לא עשו כך, ולא באמת דימו פעולת אידוי אותנטית וריאליסטית.

  ״אידוי גורם ל"פופקורן" בתוך הריאות״
  עוד מיתוס שגרם לסערה בתעשיית האידוי ועד היום נחשב לטענה שעולה מדי פעם. טענה שהופכת לקומית ברגע שמתעמקים מעט בעובדות.
  המהומה הגדולה הייתה על כך שנוזלי אידוי מכילים דיאצטיל, שגרם ל"ריאות פופקורן" אצל עובדים במפעלי פופקורן עקב שאיפה של רמות גבוהות של דיאצטיל מתוסף טעם החמאה. הנוזלים הראשיים שגרמו לדאגה הם נוזלים בטעם פודינג. בזמן שאנחנו חושבים שכל נוזלי האידוי צריכים להיות נטולי דיאצטיל למען בטיחות קהל המאדים, כמות הדיאצטיל שמצאו בנוזלים הייתה פשוט לא משמעותי, בהשוואה לכמות שקיימת בעשן של סיגריות.
  ד״ר מיכאל סיגל הסיק כי מעשנים חשופים לרמות דיאצטיל גבוהות פי 750 מאשר הכמות שמאדים חשופים אליה. מאדה ממוצע חשוף לכ-9 מיקרוגרם של דיאצטיל ביום בזמן שמעשן ממוצע חשוף ל6718 מיקרוגרם ביום.
  סיגל אף העמיק ובדק את המחקר של הארווארד שגרם לדאגות אלו מלכתחילה. הוא מצא שנוזל האידוי שמכיל את הכמות הכי גבוהה של דיאצטיל חושף את המשתמשים ל239 מיקרוגרם, לעומת מעשן כבד שחשוף ל20,340 מיקרוגרם. אנחנו לא מדעני אטום, אבל המספרים מדברים בעד עצמם.

  ״ניקוטין הוא מסרטן״
  אנחנו מרגישים שמיתוס זה נוצר יותר כטקטיקת הפחדה מאשר משהו אחר, אך אפשר להבין איך אנשים מגיעים למסקנה זו בלי לדעת את העובדות האמתיות. פשוט וקל, הניקוטין אינו חומר מסרטן. קיימים מחקרים רבים שבוצעו ע"י קבוצות עצמאיות וסוכנויות ממשלתיות שלא מצאו שום קשר בין ניקוטין לסרטן. זה אומר שאלפי החומרים האחרים שנמצאים בסיגריות הם אלו שגורמים למחלה. למעשה, למרות שהוא ממכר, הניקוטין מזיק לגוף בערך באותה מידה שבה קפאין מזיק לגוף.

  ״מכשירי אידוי הם שער לשימוש בטבק לבני-עשרה״
  המון אנשים שמתנגדים לאידוי מעלים את הטענה שילדים ומתבגרים משתמשים במכשירי אידוי ומאוחר יותר עוברים לשימוש בטבק וסיגריות רגילות – דאגה לגיטימית. למרות זאת, חינוך למניעת נזקי העישון בבתי ספר ציבוריים הרבה יותר אפקטיבי בימינו. רוב בני העשרה מודעים להשלכות וחושבים שזה מגעיל. אך זה לא שובר את המיתוס.
  מחקר אחד שנערך ע"י ה- CDC (מרכז למעקב אחר מחלות ומניעתן) מצא ששימוש עולה של בני-עשרה בסיגריות אלקטרוניות אינו מוביל לעליה בשיעורי העישון.
  מחקר אחר שנערך על ידע מחלקת חקר הבריאות באוניברסיטת אוקלוהומה עקב אחר 1300 תלמידי מכללה בגיל ממוצע של 19 שנים. מתוך 1300 התלמידים, 43 אמרו שהסיגריה האלקטרונית היא מוצר הניקוטין הראשון שלהם. רק אחד מתוך ה43 טען שעבר לעשן סיגריות לאחר השימוש בסיגריה אלקטרונית.

  ״אידוי גורם לאותה מידת נזק לגוף כמו עישון״
  כמאדים, אנחנו כנראה לא צריכים לשלוף את העובדות ששוברות את המיתוס הזה כי אנחנו עדות חיה לכך שאידוי אינו מזיק לגוף כמו עישון. מלבד העובדה שנוזלי האידוי מורכבים מ- 4 רכיבים לעומת אלפי הכימיקלים שיש בסיגריות, אנו מכירים את הגוף שלנו הכי טוב. אנחנו יודעים שאנחנו נושמים טוב יותר, יש לנו יותר סיבולת, וחוש הטעם והריח שלנו מתפקד כמו שצריך. כל הדברים שהיו מעורערים ע"י עישון.
  עכשיו יש לנו גם עובדות מדעיות שיגבו את איך שאנו מרגישים. דר' קונסטנטינוס פרסלינוס ממחלקת הקרדיולוגיה במרכז ניתוחי הלב 'אונאסיס' שבאתונה, יוון, מצא כי עישון סיגריות גורם לעליה גבוהה יותר בלחץ הדם וקצב פעימות הלב לעומת אידוי. המחקר מצא גם שסיגריות אף פוגמות בתפקוד הדיאסטולי (לחץ הדם), לעומת זאת, לא נמצא שום שינוי בתפקוד הדיאסטולי במאדים.

  ״סיגריות אלקטרוניות ממכרות יותר מסיגריות רגילות״
  יכול להיות שמאחורי מיתוס זה קיימת מידה של אמת כי אנחנו אכן מכורים לקניה של מודים, ראשי מילוי וטעמים חדשים, אך המדע מוכיח שסיגריות אלקטרוניות בשום אופן לא ממכרות כמו סיגריות רגילות.
  שני מחקרים עצמאיים, אחד שנערך ע"י דר' מורי לוגסן והשני, שנערך על דר' תומאס אייזנברג באוניברסיטת חבר העמים בוירג'יניה, מצאו שסיגריות אלקטרוניות לא מעבירות ניקוטין בצורה אפקטיבית כמו סיגריות, למעשה סיגריות אלקטרוניות מעבירות ניקוטין ברמות נמוכות יותר מסיגריות אלקטרוניות.
  נוסף על כך, יש הטוענים שהניקוטין הוא לא מה שגורם לסיגריות להיות כל כך ממכרות. אומנם אין ספק שניקוטין הוא ממכר, הטענה היא שאלפי הכימיקלים ותוצרי הלוואי שיש בסיגריות גורמים להן להיות הרבה יותר ממכרות ממה שהן אמורות להיות.

  ״סיגריות אלקטרוניות נוטות להתפוצץ״
  מיתוס זה מעט בעייתי להפריך בגלל כל הכתבות שראינו בחדשות, אך המציאות היא שסיגריות אלקטרוניות לא נוטות להתפוצץ יותר מהסמארטפונים שלנו. הכל מסתכם בבטיחות הסוללה והבנתה.
  כולנו ראינו את הסרטונים והכתבות על מכשרים שמפיקים ניצוצות בזמן ההטענה או מתלקחים בכיס, אך אנחנו לא מקבלים את הסיפור המלא.
  כשמתשמשים בהן בצורה נכונה ובטוחה, הסיגריות האלקטרוניות לא מהוות שום סכנת פיצוץ בכיס או ביד שלכם. לאלו מכם שמשתמשים במודים ובטריות חיצוניות, חוקי ניגודיות ובטיחות סוללה חייבים להיות בראש סדר העדיפויות שלכם. חשוב מאוד לדעת איזה ניגודיות מתאימה למוד שלכם בהתאם לסוג הסוללה.
  בנוגע לאותן סוללות ספציפיות שעלו באש בזמן ההטענה, זהו פגם של היצרן או שגיאה של המפעיל, סיפורים שדומים מאוד למקרים של טלפונים שעולים באש. אם מחניקים את הסוללה בזמן ההטענה היא עלולה להתחמם מאוד וקיים פוטנציאל הידלקות כלשהו.
  פשוט נהגו בזהירות ואין לכם שום סיבה לחשוש ממקרים כאלו.

  עוד מיתוסים וניפוציהם בחלק ב'.

  Share this post
    , , , , , , , , , ,