• משלוח חינם על כל הזמנה מעל 850 ש״ח
 • FREE SHIPPING ON ALL ORDERS OVER 850 NIS!
 • טבע נייצ’ר - וופורייזרים ומכשירי אידוי
 • 0.00 / 0 items
  0
  0

  17 שטויות שאנשים שלא מבינים אומרים – חלק ב'

  במאבקנו לשמור על שוק האידוי משגשג ופורה נתקלנו באינספור השמצות חסרות שום שחר.

  המחקרים המשוחדים של חברות הטבק הגדולות, הטענות השקריות של התקשורת והמבטים שאנחנו מקבלים מאנשים ש"פשוט לא מבינים את זה", ממשיכים להיערם. בעזרת מחקרים אמינים והגונים ועדויות בחיים האמיתיים מכל אחד מאיתנו, אנחנו יכולים להתחיל להוכיח את כל המתנגדים על טעויותיהם. בהמשך לחלק א', לפניכם רשימה של עוד טענות שאנחנו כאן כדי להפריך:


  אנשים שלא מעשנים יתחילו לאדות

  הסיגריות האלקטרוניות הוצגו ככלי עזר לאנשים שמפסיקים לעשן. הן אינן משווקות כלפי אנשים שלא מעשנים, הן אינו משווקות כלפי מתבגרים צעירים, הן משווקות לאנשים אשר רוצים להפסיק לעשן.

  מחקר שנערך על ידי הCDC הפריך טענה זו לחלוטין. לפי המחקר שנערך ב2014, בקרב קבוצת הבוגרים שמעולם לא עישנו סיגריות רק 3.2% ניסו בחייהם לאדות. קבוצת הגיל שהייתה לה את אחוז האנשים הגבוה ביותר שניסו לאדות כאשר מעולם לא עישנו בחייהם היא 18-24 באחוזים של 9.7.

   

  סיגריות אלקטרוניות אינן כלי יעיל להפסקת עישון

  כולנו עדות חיה לכך שמיתוס זה הוא חסר בסיס לחלוטין. אנחנו אישית יכולים להעיד שאם לא סיגריות אלקטרוניות, היינו מעשנים סיגריות בשרשרת עד היום. מאות אלפי המאדים מסביב לעולם הם הוכחה לכך, אבל אם זה לא טוב מספיק למתנגדים, הNCBI (מרכז ארצי למידע ביוטכנולוגי) שיחרר מחקר שהסיק שיש לכלול את הסיגריות האלקטרוניות ברשימה הראשית של אופנים להפחתת נזקי העישון. במילים אחרות, הסיגריות האלקטרוניות הן כלי מעולה להפסקת עישון.

   

  אידוי פאסיבי מסוכן בדיוק כמו עישון פאסיבי

  עם היותו של עישון פאסיבי כה מזיק, קל לראות מדוע אנשים היו מודאגים מאידוי פאסיבי, בעיקר עם מיתוס הפורמלדהיד הענק שריחף לו מסביב. דאגה אחרת הייתה כמות הניקוטין שנשארת באידוי פאסיבי. באופן מדהים, חברת הטבק לוליארד שחררה מחקר על סיגריות אלקטרוניות, במקום לתקוף אותן.

  המחקר שנעשה על ידי לוליארד השווה את כמות הקרצינוגנים (חומרים מסרטנים) באידוי פאסיבי לעומת עישון פאסיבי. המחקר קבע שכמות הקרצינוגנים שיש באידוי פאסיבי שווה לכמותם באוויר הסביבתי. המחקר מצא גם כי כמות הניקוטין באדים פאסיביים הוא זניח.

  הNCBI ערכו גם הם ניסוי משלהם, אשר השווה בין ההשפעה של עישון פאסיבי מול אידוי פאסיבי על איכות האוויר בתוך הבית. הדו"ח הסיק שאין סיכון ממשי לבריאות האדם מאדים של סיגריות אלקטרוניות לפי התרכובות שנותחו.

   

  רוב המחקרים טוענים שהאידוי הינו מסוכן לבריאות

  כרגע, נערכים מחקרים רבים בנושא האידוי מסביב לעולם. המון מכללות יוקרתיות ואוניברסיטאות מוציאות כסף, זמן ואנרגיה בניסיון להבין מה השפעות ארוכות הטווח של האידוי יהיו.

  ובזמן שחלק מהמחקרים מציעים כי קיים סיכון פוטנציאלי שקשור לאידוי, המון גם מראים שהתועלת של  האידוי עולה במשקלה על כל אחד מסיכונים אלו. למעשה, פאבליק הלת' אינגלנגד, שהיא זרוע מבצעת של מחלקת הבריאות בבריטניה יצאה לא מזמן בהודעה שאומרת שהם מאמינים שסיגריות אלקטרוניות הן בכ-95 אחוז פחות מזיקות לאדם מאשר סיגריות טבק רגילות.

  יש מחקרים נוספים שנערכים כדי להוכיח או להפריך זאת, אבל לכל הפחות, יש הוכחות מסוימות לכך שהאידוי יכול להיות מועיל לכם.

  הבעיה היא שמחקרים שתוצאותיהן הן בעד אידוי לא תמיד מקבלים את אותה דחיפה כמו המחקרים שנוטים להצביע על בעיות אפשריות באידוי. זו הסיבה לכך שחשוב שאתם בעצמכם תעשו בדיקת נאותות משלכם ותקראו על אידוי כמה שרק אפשר.

  אינפורמציה חדשה משוחררת כל הזמן, והחוקרים כל הזמן מוצאים עוד ועוד מידע על הסיגריות האלקטרוניות ונוזלי האידוי שהם משתמש ציבור המאדים.

   

  אידוי יכול להגדיל את הסיכוי לחלות בדלקת ריאות

  ב2014 יצאה הודעה שהצביעה על כך שאיש בספרד חלה בדלקת ריאות כתוצאה מאידוי, וזה הפחיד המון אנשים. זו הייתה הפעם השנייה שמקרה כזה של דלקת ריאות קרה עקב שימוש בסיגריה אלקטרונית.

  אך בחודשים – וכעת כבר שנים – שלאחר ידיעה זו, פרופ' ריקרדו פולוסו מהמכון לרפואה פנימית ואימונולוגיה קלינית של אוניברסיטת קטאניה ערך אינספור ראיונות שבהם גרע ידיעה זו וציין שאנשים ככל הנראה לא יכולים לחלות במה שנקרא דלקת ריאות ליפואידית מאידוי.

  "לאחר סקירה זהירה של מקרים קליניים אלו, יכולתי למצוא סיבה יותר מתקבלת על הדעת לדלקת הריאות הליפואידית של מטופלים אלו" הוא אמר באחד מראיונות אלה. "אני לא מבין מדוע הקולגות שלי הפלילו את האידוי. ככל הנראה, הם נימקו שהשאיפה של הגליצרין הצמחי שקיים בנוזלי האידוי יכלה להיות הסיבה, מבלי להתחשב בעובדה שגליצרין אינו ליפידי, אלא אלכוהולי. בהגדרתו, אלכוהול אינו יכול לגרום לדלקת ריאות ליפידית."

  המשמעות היא שהאידוי אינו מהווה סיכון, ככל הנראה, לגרום לאנשים לחלות במחלות כמו דלקת ריאות, כמו שדווח מוקדם יותר.

   

  שימוש בסיגריות אלקטרוניות על מנת להפחית את כמות הסיגריות הרגילות שנצרכות ביום לא יצור שום שינוי

  במהלך ראיון שנערך לא מזמן עם ה'דזרט ניוז', דר' בריאן קינג העיר כמה הערות מטרידות לגביי האחת מהתועלות האפשריות הכי גדולות שבשימוש של סיגריות אלקטרוניות. המון אנשים משתמשים בהן כדי להפחית את כמות הסיגריות הרגילות שהם מעשנים ביום.

  הם הצליחו להוריד את כמות הסיגריות שהם צורכים ביום מחפיסה או שניים לכמה סיגריות בודדות ביום במקרים מסוימים. דר' קינג טען ש"רק להפחית את כמות הסיגריות לא מפחית את הסיכונים הבריאותיים" והוא אמר ש"אתה חייב להפסיק לחלוטין" כדי לקצור את כל התועלת של הפסקת העישון. הוא צודק בכך שלהפסיק לעשן לחלוטין זו המטרה, אך הוא לא יכל לטעות יותר בכך שאמר שהפחתה בלבד אינה תעזור כשזה מגיע לבריאות שלנו.

  הפחתה בכמות הסיגריות יכולה להיות מועילה ביותר לאלו שנמצאים בסיכון למחלות נשימה מסוימות. מישהו שמעשן חפיסה או שתיים ביום נמצא בסיכון הרבה יותר גבוה לחלות במחלות נשימתיות מאשר מישהו שמעשן כמה סיגריות בודדות ביום.

  כמובן, רוב האנשים רוצים להפסיק לעשן לחלוטין, אך זה לא אומר שצריך לדכא רצון זה רק כי הם אינם מסוגלים לעבור מ20 סיגריות ל0 סיגריות בין לילה.

   

  מוצרי אידוי הם אינם מוסדרים

  זה היה נכון, עד לפני כשנה. מינהל המזון והתרופות של ארצות הברית יצרה רשימה ארוכה של תקנות שחנויות אידוי ויצרנים צריכים לעקוב אחריהן, ובזמן שחלק מתקנות אלו נתקבלו תחת אש בקהילת המאדים, הן גם אילצו את מי שמייצר ומוכר מוצרי אידוי לשפר את עצמם ולוודא שהם מייצרים מוצרי איכות.

  הדבר הטוב הוא שרוב חנויות האידוי כבר פעלו באופן זה. קהילת האידוי עשתה עבודה מצויינת של שיטור עצמי במספר השנים האחרונות ע"י הסתמכות על קידום של פה לאוזן על מנת לקדם את המוצרים הכי טובים בתעשייה.

  קבוצות של אנטי-אידוי ינסו למכור לכם את רעיון שיצרנים וחנויות אידוי רוקחות את נוזלי האידוי שלהם במרתפים והאמבטיות שלהן מבלי התחשבות או ידע לגביי מה הם עושים, אך במציאות, רוב חנויות האידוי יוצאות מגדרן כדי לערוך בדיקות נרחבות במטרה לוודא שהם אינן שמות מוצרים באיכות ירודה על המדפים בשוק ומזיקים לצרכנים והלקוחות שלהן.

   

  החרמה של הסיגריות האלקטרוניות יגרום להן להעלם לתמיד

  קיצוניים מסוימים טענו שצריך להחרים לחלוטין סיגריות אלקטרוניות ואת האידוי כולו כי הוא מקדם את פעולת העישון. בניגוד לעובדה שהמון מחקרים טוענים שהאידוי יכול להציל מליוני חיים בשנים הקרבות, הם רוצים למצוא דרכים אחרות לעזור למעשנים להיגמל מההרגל שלהם. הבעיה היא, שגם אם האידוי יוחרם, הוא פשוט לא יעלם.

  המרכז הבריטי למחקר בשימוש בחומרים חיסל מיתוס זה לא מזמן ע"י סקר של 9000 מאדים מארצות הברית שנשאלו מה היו עושים אם המוצרי האידוי שבהם הם משתמשים היו יוצאים מהשוק.

  כמעט 70 אחוזים מהם אמרו שהם היו פונים לשוק השחור על מנת להמשיך לרכוש את המוצרים. זה יכל להיות בעייתי כמובן, משום שאז לא תיהיה שום חובה או צורך בבדיקות ואיזון של יצרנים כדי לוודא שהלקוחות קונים מוצרים איכותיים. וזה יכל להכתים עוד יותר את שמה של קהילת האידוי. זו הסיבה מדוע קבוצות המתנגדות לאידוי צריכות לחשוב טוב טוב לפני שהם דוחפים לחרם על סיגריות אלקטרוניות ונוזלי אידוי.

  לעוד עובדות מוזמנים לקרוא גם את חלק א'.

   

  Share this post
    , , , , , , ,