• משלוח חינם על כל הזמנה מעל 850 ש״ח
 • FREE SHIPPING ON ALL ORDERS OVER 850 NIS!
 • טבע נייצ’ר - וופורייזרים ומכשירי אידוי
 • 0.00 / 0 items
  0
  0

  9 מחקרים חדשים להשתיק את מתנגדי האידוי

  לפעמים צריך לחשוף את השקרים, אז הנה קצת מדע שיעזור לנו בזה

  אנחנו יודעים איך אתם מרגישים. אתם פותחים עיתון, מדליקים טלויזיה, נכנסים לפייסבוק, ואתם יודעים מה מחכה לכם שם. סיפורים שעוצבו במיוחד בשביל להבהיל את כולם מפני תופעת האידוי. כל יום זה משהו חדש.

   

  עברנו על השקרים הכי נפוצים ומוגזמים שהתקשורת מפיצה לגביי אידוי, אבל איך מגיבים?

  יש צורך בתחמושת כדי להגיב בהתאם. רוב העובדות האלה מבוססות על מחקר אחד בודד, שלא נעשה כמו שצריך ולא מוכיח כלום.

  אבל, מה אם הייתה לכם תשובה עניינית ורצינית, עם מחקרים גדולים שמגבים את התשובה שלכם, לגביי כל הפחדה או טיעון שתוקף את תופעת האידוי?

  דאגנו לכם! לפניכם 9 הנושאים הכי נפוצים שמופיעים בסיפורי החדשות בנוגע לאידוי , ואיתם מצורף מחקר רציני שמפריך את הטענות שלו.

   

  אידוי פאסיבי אינו מזיק

  איגור בורשטיין מאוניברסיטת דרקסל, מומחה בטוקסיקולוגיה, קבע שאין שום סיכון למי שעומד ליד אדם שמאדה, ונושם את האדים שלו.

  המחקר מומן ע"י אזרחים דרך CASAA (איגוד עורכי דין צרכני אלטרנטיבות עישון).

  https://bmcpublichealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-2458-14-18

   

  אידוי יכול לשפר את תפקוד הריאות אצל מעשנים

  קיימים מספר מחקרים שמראים שאין לאידוי השפעה שלילית על הריאות. אחד המרשימים יותר הוא התגלית של דר. פולוסה לגביי מעשנים אסמתיים, שמעבר לאידוי, או אפילו שילוב אידוי יחד עם עישון בכוונה להפחית את כמות הסיגריות – שיפר את התפקוד של הריאות.

  "סיגריות אלקטרוניות, באפשרותן לגרום למעשני אסמתיים להפחית בכמות הסיגריות שהם צורכים, ואפילו לגרום להם להפסיק לגמריי, וע"י כך למנוע סימפטומים של האסטמה שנגרמים נטו עקב עישון", כתב פולוסה. "התוצאות החיוביות שנצפו בסיגריות אלקטרוניות מאפשרות לנו לקדם את ההערכה שמוצרים אלה יכולים לסייע לחולים אסמתיים שמעשנים ולשפר את מצבם על ידי הפחתה עד הפסקה של עישון סיגריות".

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4053879/

   

  הניקוטין בפני עצמו לא ממכר ברמות גבוהות

  הניקוטין ממכר בצורה שמתקרבת להרואין – או קוקאין או כל שם אחר של סם שזורקים עליכם בתקשורת במטרה להפחיד אותכם. המון מחקרים בודקים את האמונה הנפוצה לגביי מידת ההתמכרות מניקוטין. המומחים הצרפתים דר. ז'אן פרנסואה אטר ותומאס אייזנברג מצאו שאידוי ממכר בצורה נמוכה באופן משמעותי ביותר, מעישון.

   

  "חלק ממשתמשי הסיגריה האלקטרונית היו תלויים בסיגריות אלקטרוניות שמכילות ניקוטין, אבל מוצרים אלו לא ממכרים כמו סיגריות טבק המכילות ניקוטין. סיגריות אלקטרוניות יכולות להיות ממכרות כמו, או אף פחות, מסטיקי-ניקוטין, שהם בעצמם, כמעט ולא ממכרים."

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4920051

   

  סיגריות אלקטרוניות אינן מלאות בפורמלדהיד

  אחרי המכתב הידוע לשמצה למגזין הרפואה של ניו אינגלנד, שטען שקיימת רמה גבוהה מאוד של פורמלדהיד באדים מסיגריות אלקטרוניות, ד"ר פארסלינוס ערך ניסויים אשר מראים שפורמלדהיד משוחרר רק כשגוף החימום נמצא במצב של חימום-יתר והמשתמש לוקח שאיפה יבשה בצורה משמעותית.

   

  "סיגריות אלקטרוניות מייצרות אלדהיד רק במצב מסויים מאוד שבו נוזל האידוי מתחמם יתר על המידה, וגורם לטעם חזק ולא נעים, שמשתמשים מזהים בין רגע ונמנעים ממנו", הסביר המדען. " בתנאי אידוי רגילים שחרור האלדהיל הוא מינימלי ביותר, אפילו במכשירים החדשים בעלי דרגות החום הגבוהות ביותר"

  http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/add.12942/abstract

   

  נוזלי אידוי בטעמים מתוקים אינם מכוונים כלפי קהל הילדים

  כל מאדה שמע את הטענה שנוזלי אידוי בטעמי ממתקים או פירות נועדו כדי למשוך ילדים. ברור לנו שמשתמשים בוגרים פונים לטעמים אלה בשביל להתרחק מהחוויה של שריפת טבק. כולנו יודעים את זה מהסיבה הפשוטה שכולנו עברנו את זה!

  "בקרב לקוחות של חנויות אידוי בארצות הברית, שצורכים מכשירים אלקטורניים שמטרתם היא צריכת ניקוטין, במטרה להפסיק לעשן, לאדות יותר, ומשתמשים במכשירים חדישים וטעמים שאינם טעמי טבק או מנטה, נצפו תוצאות גבוהות יותר של הצלחה בתהליך הפסקת העישון" – אליאנה טאקט.

  http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/add.12878/abstract

   

  כמות הרעלים באידוי נמוכה בהרבה מעישון

  היי, כל שבוע יוצא מחקר חדש שמראה שיש 'משהו' באדים. אבל מחקרים רבים – כולל המחקר להלן של ד"ר גונייביץ ואחרים – מוכיחים שכמויות החומרים הרעילים באדים נמוכה אלפי מונים מהחומרים הרעילים הנמצאים בסיגריות.

  "אחרי מעבר לסיגריות אלקטרוניות, החשיפה לניקוטין נשארת זהה, בזמן שהחשיפה לחומרים רעילים ומסרטנים נבחרים ירדה באופן משמעותי ביותר", דיווחו החוקרים.

  https://academic.oup.com/ntr/article-abstract/19/2/160/2631650/Exposure-to-Nicotine-and-Selected-Toxicants-in?redirectedFrom=fulltext

   

  אידוי יכול לעזור לאנשים להפסיק לעשן

  היו מחקרי-פסולת שטענו שהאידוי מקטין את כמות המעשנים אשר מפסיקים לעשן. טעות, אומר המחקר הבא שנערך על ידי טובי המומחים הבריטיים בנושאי גמילה. בנוסף הוא מראה שהסיכוי הנמוך ביותר לחזור לעישון אחרי הפסקה, הוא אצל משתמשי מכשירי האידוי, מבין כל סוגי הגמילה.

   

  "מבין מעשנים שניסו להפסיק לעשן ללא סיוע מקצועי, אלו שנעזרו בסיגריות אלקטרוניות להפסיק לעשן, הראו את סימני ההימנעות הממושכת הגדולה ביותר, בניגוד למי שהשתמש במוצרי גמילה אחרים, או באף מוצר", דיווחו עורכי המחקר.

  http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/add.12623/abstract

   

  אידוי אינו שער לעולם העישון

  טענת השער היא הטענה המכוערת ביותר לגביי אידוי, וכל מחקר שמתיימר להראות שטענה זו נכונה, מתגלה כבעל תקלות גדולות במתודולוגיה שלו, או קהל מחקר זעיר ביותר.

  חוקרי הטבק המכובדים לין קוזלובסקי וקנת' וורנר לא מצאו שום הוכחה לטענה זו ואף המליצו לקולגות שלהם לפנות מקום למכשירי האידוי ככלי עזר למניעת עישון.

  "למרות שיש מחקרים שמחזקים את שני הצדדים של הטענה, אנחנו מסיקים, כעת, כי סבירות של גדילת קהילת המעשנים, כתוצאה מנוער המשתמש במוצרי אידוי, אינה סבירה", אמרו קוזלובסקי וורנר, "האם זה אפשרי לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה? ייתכן, בעיקר אם מדיניות הגיונית מקיפה של הפחתת נזק תמצא מקום בעולם מדיניות הטבק המודרני".

  http://www.drugandalcoholdependence.com/article/S0376-8716(17)30023-6/abstract

   

  אידוי אינו רע באותה מידה כמו עישון

  לפי ביקורת ספרותית שיטתית זו – מבט נרחב על קבוצה של מחקרים קיימים – מעשנים ירוויחו ממעבר לאידוי.

  פארסאלינוס ופולוסה קבעו, "ראיות קיימות מצביעות על כך שסיגריות אלקטרוניות הן אלטרנטיבה פחות מזיקה במידה רבה מעישון, ומעשנים שיעברו מטבק לאידוי ירוויחו המון מבחינה בריאותית.

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4110871/

   

   

  המשיכו להפיץ את העובדות האמיתיות

  השתמשו במקורות אלה ככלי חינוכי. רוב האנשים לא יודע המון (או כלום) על אידוי!

  כל מה שהם יודעים הוא מה שהם רואים בתקשורת הפופולרית, בטלוויזיה וברשתות החברתיות. זו לא אשמתם. אי אפשר לצפות מכל אחד שיהיה מומחה בכל דבר. אבל אנחנו כן צריכים את תמיכתם.

   

  זה התפקיד של כולנו לשנות את התפיסה של הציבור כלפי האידוי. האם נוכל להתעמת עם מדע ומדענים כמו מיכאל זיגל, או להתווכח על הפחתת נזק עם עורכי דין מנוסים כמו קלייב בייטס? לא, אבל נוכל להראות לאנשים שרוב הזמן המדע נמצא בצד שלנו כשזה נוגע לוויכוחים שקשורים לאידוי ע"י שמירה של כמה מחקרים בהישג יד ולמידה על המדע בעצמנו.

   

  זכרו שהנקודה החשובה ביותר: אף שבאידוי קיימים מספר סיכונים מינוריים, היתרונות של הפסקת עישון הם כה גדולים שהם מגמדים את הפוטנציאל לנזק. לא חשוב אילו סכנות מרוחקות יופיעו במחקרים שנעשים בקנה מידה קטן עם דוגמאות מוגבלות, אידוי הוא הרבה יותר בטוח מעישון.

   

  Share this post