אידוי קנאביס

ההורים שלי מעשנים קנאביס

הורות וקנאביס

"השיעור הזה היה הרבה יותר כיפי אם כולנו היינו מסטולים". כך שברה שבר את הקרח אחת האמהות בשיעור המוסיקה "אמא ואני" של אמי גולדשטיין. "בקושי הכרתי את האישה הזאת", אומרת אמה של ילדה בת תשע המתגוררת בטורונטו. אבל היא לא נדהמה משיחת הקנאביס.

היא מעידה על עצמה כ"סופר סטלנית" בשנותיה הצעירות, ועדיין צורכת מריחואנה אחרי שהתינוק שלה ישן. "רוב החברים הטובים שלנו מעשנים, ולא מעט הורים לילדים", היא אומרת. "זו בהחלט פעילות נורמלית בין הורים". תרבות המריחואנה כבר זמן רב נחשבת לשטח של סטריאוטיפים סטלניים, מחפשי מאנצ'יז כמו סנופדוג סת' רוגן. אבל בקצב מתגבר, משתמשי המריחאונה נראים יותר כמו גולדשטיין – אנשי משפחה בעלי מקצוע שפשוט אוהבים לתפוס באז מדי פעם. "אני אדם מתוח וחרדתי למדי, וכמו רוב האמהות החדשות, אני עלולה לדאוג לגביי הבחירות הנכונות עבור הילד שלי", היא אומרת. "מריחואנה עוזרת לי להירגע בסוף היום".

ההורים שלי מעשנים קנאביס

אם אתם מזועזעים על ידי ההודאה הזאת, שקלו את זה: רובנו לא היינו מנידים עפעף אם חבר היה מודה כי הוא שותה כוס שרדונה (או שתיים) בזמן שהילדים בסביבה. זה נפוץ לראות הודעות על #wineoclock ותמונות מצחיקות על "אמהות-יין" במדיה חברתית. האם השימוש במריחואנה באמת שונה?

לא על פי ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, אשר, בשנת 2013, אמר כי השימוש בקנאביס הוא "לא גרוע" מאשר עישון סיגריות או שתיית אלכוהול. עכשיו, כשממשלתו נמצאת בתהליכי ליגליזציה, נראה כי רבים מהקנדים מסכימים עם זה – 3.4 מיליון מהם משתמשים במריחואנה, לפי נתונים סטטיסטיים. בסקר גם עולה כי כמעט שישה מכל עשרה קנדים מגבים את עניין הליגליזציה.

זה לא מוטל בספק שהעמדות כלפי הקנאביס משתנות, במיוחד בקרב הורים מותשי-עבודה המחפשים אחר דרך להירגע. "יש נוחות גוברת לגביי הנושא", אומר נתנאל מוריס, לוביסט מריחואנה וחוקר עצמאי שבסיסו בקינגסטון, אונטריו. "בגלל המלחמה בסמים, הדמוניזציה הייתה גדולה כל כך שרק הרעיון של הכללת 'ילדים' ו'קנאביס 'באותו משפט היה שערורייתי במשך זמן כה רב.

עם זאת, תוצר לוואי טבעי של לגליזציה הוא הנורמליזציה. "אבל כמה זה נורמלי עבור אמהות ואבות להתמסטל, והאם אתה יכול להיות הורה טוב כאשר אתה במצב זה? ככל שהזמן עובר, אנחנו מתקרבים יותר מאי פעם להיות מסוגלים לקנות גרם או שניים של מריחואנה בחנות לאחר הקניות מכולת, בדיוק כמו שאנחנו עושים עם יין או בירה. אז, הנה מבט על הדרכים שבהן הורים משתמשים בקנאביס והאם הסטיגמה באמת הולכת ונעלמת.

קנאביס: זה לא ביג דיל

ההורים מטורונטו קן ארנולד ואיישה סמית מונרו לא חושבים פעמיים לפני שהם מדליקים את הוופורייזר שלהם (מכשיר שמחמם את המריחואנה כך שכימיקלים פעילים הופכים לאדים שניתן לשאוף) אחרי שבן השנתיים שלהם הלך לישון. הם חברים של הורים אחרים שעושים את אותו הדבר, ובעוד הם לא מצהירים על השימוש שלהם בקנאביס בפני זרים במגרש המשחקים, הם רואים בו מצב נורמלי לחלוטין.

"בהתחשב בזמנים בהם אנו חיים וכמה נפוץ [השימוש בקנאביס] בקרב אנשים בגיל שלנו, אני לא יכול לדמיין תרחיש שבו מישהו יהיה שיפוטי לגביי זה", אומר ארנולד. ארנולד וסמית׳ מונרו היו צורכים קנאביס לפני שבנם נולד, והם לא רואים שום סיבה לעצור עכשיו. מונרו אפילו קיבלה את ההחלטה להשתמש בקנאביס בזמן שהיתה בהריון. "עשיתי קצת מחקר על ההשפעה של עשב על התינוק, והמסקנה שהגעתי אליה, היא שהעשב משפיע על אנשים שונים בצורות שונות ושזו באמת לא סיבה לדאגה".

נראה שמספר האמהות לעתיד שחושבות כך גם, רק הולך וגודל עם הזמן לפי סקר שפורסם לאחרונה בכתב העת Journal of American Medical Association, כמעט 4% מהנשים ההרות שנבדקו בין 2007 ל -2012 דיווחו על שימוש במריחואנה בחודש שלפני המחקר, לעומת מעט יותר מ-2% ב -2002.

טניה סיילום, הבעלים של 'קווינס אוף קנאביס', מרפאת מריחואנה רפואית בטורונטו, אומרת כי מספר האנשים המאמצים יחס ליברלי דומה כלפי התרופה גדל. "ראיתי שינוי משמעותי בגישה בשנה האחרונה", היא אומרת. "אנשים מתחילים לצאת מהארון לגביי השימוש במריחואנה". בין לקוחותיה, שמרביתם מעל גיל 40, סיילום אומרת ש"מלא הורים" מגיעים לחנות שלה לכל דבר, החל מסדנאות גילגול ג'וינטים, רכישת שמנים וקרמים שכוללים מיצויי קנאביס, מאכלים (עוגיות, בראוניז ומזונות אחרים המכילים קנאביס) וכלה בקניה של הפרח היבש הקלאסי והטוב (של צמח המריחואנה).

כללי קנאביס להורים

עד כמה שאמהות ואבות עשויים להנות משימוש בקנאביס, יש להם כללים משלהם סביב השימוש בו, לעתים קרובות כדי להבטיח בטיחות ושיקול דעת. רבים, כמו ארנולד וסמית 'מונרו, מגבילים את השימוש במריחואנה שלהם לאחר שהילדים שלהם נרדמים (אם כי ארנולד אומר שהם נאלצים להתמודד עם התעוררות בשעות הלילה המאוחרות בזמן שהם ב"היי").

גולדשטיין אומרת בתוקף כי היא ובעלה לעולם לא ינהגו תחת השפעת קנאביס. "אנחנו נמצאים במרחק של 10 דקות נסיעה מבית החולים, אז במקרה חירום אנחנו יודעים שנוכל לקחת מונית", היא אומרת. הוופורייזרים (מכשירי אידוי הקנאביס) הולכים חזק אצל ההורים, כי הקנאביס מחומם עד לנקודה שבה אתה שואף אדים, לא את העשן המסרטן שאתה מקבל מעישון ג'וינט.

המאכלים גם הם פופולריים, משום שהם מאפשרים לך לחלוטין למנוע את הדאגה כי אתה מסריח מעישון. צריכת תמציות קנאביס (מיצוי) היא דרך נפוצה נוספת להורים להגיע ל"היי". המשתמש מחמם את תמצית הקנאביס, אשר באה בצורת שמן דביק וצורך אותה בעזרת עט אידוי. "זוהי גישה הרבה יותר פונקציונלית לקנאביס, כי אתה יכול לשלוט במינון המדויק שלך, אין לך בית מלא עשן וזה לא ריח חזק", אומר מוריס.

ההורים שלי מעשנים קנאביס

למרות עמדות יותר פתוחות כלפי מריחואנה, רוב ההורים שצוטטו במאמר זה בחרו להשתמש בשם בדוי כדי להגן על עצמם ועל ילדיהם. זה מובן כאשר מחשיבים את העובדה כי רובנו גדל בעולם שבו מריחואנה הייתה בגדר טאבו. היינו מגלגלים בחשאי במרתפים מלאי עשן בזמן שביל קלינטון התעקש בפרשה המפורסמת שהוא מעולם לא שאף. גם כאשר מריחואנה תהיה חוקית לגמרי, קשה לדמיין שהסטיגמה תיעלם לחלוטין. "למרות שאני מרגיש בנוח עם החלטות ההורות שלנו, אני לא רוצה להתמודד עם הלחץ של כל ההשמצות פוטנציאליות מאנשים שלא מסכימים איתנו", מסביר ארנולד.

האם הורה ב"היי" יכול להיות הורה טוב?

הורים רבים המשתמשים בקנאביס מעלים את ההשוואה עם כוס היין בארוחת הערב. "יש תרבות של 'אמא צריכה זמן יין', אבל אנשים חושבים שזה ממש מזעזע [להורה] להשתמש בקנאביס", אומר גולדשטיין. הורים רבים היו לוקחים בקלות לגימת רוזה או שתיית בירה בזמן ארוחת הערב עם הפעוט שלהם.

ניתן לטעון שאין לכך כל השפעה על היכולת שלהם כהורה, אבל זה מרגיש נהדר – כמו לגנוב רגע של זמן 'מבוגר' בעת שאתה מותקף על ידי מקרוני שלא רוצה להאכל. אבל האם השימוש בקנאביס באמת אינו מסוכן באותה המידה? זה תלוי מי אתה ומה הכמות שאתה צורך. משתמשים תכופים יכולים לפתח סיבולת לאפקטים המשנים את הדעת וללמוד לשלוט במינונים שלהם, בעוד שלמשתמשים מזדמנים יש פוטנציאל להגיע ל"היי" הרבה יותר גבוה. אם באמצעות מריחואנה כדי להקל על הכאב או כדרך להרגע, רוב המבוגרים יודו כי כל כמות מעוותת את התפיסה שלהם באופן מסויים. למרות ריכוך היחס כלפי הצמח, עדיין יש הטוענים כי עליו להמשיך ולהיות בלתי חוקי. חלקם אפילו הרחיקו לכת עד כדי כך שקראו למריחואנה סיכון רציני להורים ולילדים.

"לא ניתן להשתמש במריחואנה באופן אחראי, משום שמחקרים מראים כי מדובר בתרופה שאינה בטוחה לצריכה האנושית", אומרת פמלה מק'קול, חברה בהורים נגד  קנאביס ומייסדת הקבוצה הקנדית להגנה על גישה חכמה למריחואנה בקנדה. היא מצטטת מחקרים המרמזים כי עשן המריחואנה הוא מסרטן, כמו גם מחקרים המקשרים את הצמח לבעיות הרבייה.

"אנשים אומרים, 'אני הולך לעשות ג'וינט במקום כוס יין', אבל מה שהם לא מבינים הוא את כוחו של הסם הזה, והדרך שבה הוא מגודל, שנהיית מסוכנת יותר ויותר". זה אולי נראה קיצוני, אבל מק'קול אומרת שהדאגה שלה היא מהסיבה שבעוד שרוב האנשים מבינים איך הם יגיבו לכוס או שתיים של יין, משתמשי הצמח אינם מודעים לכמה גבוה עלול להיות ה"היי" שהם יכולים לקבל. מה עוד, שאין כרגע בדיקות ואמצעים נגישים עבור משתמשים כדי באמת לדעת מה יש בעשבים שלהם.

ההורים שלי מעשנים קנאביס

למרות הידיעה על סיכונים אלה, ארנולד וסמית 'מונרו אומרים שהם מבינים איך הם מגיבים למריחואנה, והם מעדיפים אותה על פני האלכוהול דווקא משום שזה לא משפיע על יכולתם להגיב לצורכיהם של בני הזוג כמו שתייה. שניהם הפסיקו לשתות כמעט לחלוטין בגלל הסיכון הגבוה מדי של שתיה מופרזת, וגם כי הורות לתינוק בזמן האנגאובר הוא מחיר גדול מדי לשלם עבור לילה של בילוי.

"זה הרבה יותר קל לאבד שליטה אחרי כמה כוסות בירה לעומת כמה שאיפות מוופורייזר עם קנאביס שאחריהן אתה מרגיש מתפקד לחלוטין," אומרת סמית 'מונרו.

הורה בשם ג'וזף אביגיל אומר שמריחואנה למעשה עזרה לו להתמודד עם הכאוס של ההורות. למרות שהוא מודה שהקנאביס לפעמים יכול לגרום לו להרגיש עייף, הוא אומר שלהיות ב"סטלה" עוזר לו להיות שיטתי ורגוע כאשר הבנים שלו משתוללים וזורעים הרס.

"כשהם נכנסים לריב או נפגעים נפגעים, אני יכול להישאר שקול ורגוע כשאני תחת השפעה ולראות את הוויכוח מכל הצדדים," הוא אומר. בעוד שהוא צורך קנאביס רק בחוץ על המרפסת, הילדים שלו ראו אותו. "פעם קראתי לזה התרופה שלי, אבל כשהתבגרו, הם ידעו שזה מריחואנה", הוא אומר.

מה עם הילדים?

תמי מארש, אם לילדה בת ארבע, ילד בן שנתיים וילד בן חודש, החלה להשתמש בקנאביס כדי להתמודד עם הסימפטומים הנגרמים על ידי טיפול כימותרפי לסרטן השד. עכשיו ללא סרטן, היא מתכננת להתחיל לעשן שוב ושוב פעם ברגע שהתינוק שלה יגדל טיפה. (היא לא מניקה, יש לה כריתת שד כפולה).

"אני נהנית מזה, "היא אומרת. "עדיין לא ראיתי מחקר שהוכיח לי באמת שהשימוש בקנאביס מסוכן. אתה הולך לפגוע בגוף שלך יותר על ידי אכילת סופגניות." אלו עדיין ימים מוקדמים למחקר על הסיכונים הפוטנציאליים של המריחואנה וההטבות למשתמש, אבל האם העובדה שהצמח פשוט נוכח בסביבה מסוכנת עבור הילדים שלך? הורים צריכים להיות זהירים כדי לשמור על המריחואנה שלהם מחוץ לטווח הראייה ומחוץ להישג ידם.

באותו אופן הם נועלים תרופות ומשקאות חריפים. "הבעיה עם הכנסת המריחואנה לחוק היא שהיא לא נשארת בידי מבוגרים", אומרת שריל רייאן, פרופסור לרפואת ילדים בבית הספר לרפואה של ייל בניו הייבן, קונטיקט. בעוד שמחקרים על השפעות העישון הפאסיבי של מריחואנה עדיין בחיתוליו, מחקר שפורסם ב – Pediatric Research מציין, שתינוקות בקולורדו שאושפזו עם ברונכיטיס, נמצאו גם שרידי מריחואנה בשתן שלהם. "לקח לנו זמן להבין את התפקיד של עשן סיגריה פסיבי", אומרת ראיין. "מריחואנה חוקית לשימוש פנאי היא דבר חדש יחסית."

ההורים שלי מעשנים קנאביס

רואה, מחקה?

דאגה נוספת עבור ראיין היא כי ילדים מודעים מאוד לעובדה כי הוריהם משתמשים בקנאביס. "זה לא בלתי אחראי באופן עקרוני, אבל חלק גדול מזה טמון באיך, מתי ולמה אתה משתמש בו, ואיך אתה מתנהג", היא אומרת. "יש לך את היכולת לקבל החלטות בעצמך, אבל חשוב לשקול את ההשפעה על הילד שלך", היא מזהירה.

היא ממליצה על קיום דיונים פתוחים בגיל המתאים עם ילדים על הסיבות לכך שאתה משתמש בו ומה ההשפעות שלו, הן טובות והן רעות. גם אם אתה חושב שאתה שומר על שימוש הקנאביס בסוד, הילדים שלך אולי יודעים יותר ממה שאתה מתאר לעצמך. עבור ג'וזף אביגייל היה חשוב להתחיל את השיחה עם בנו הבכור, בן 12, כדי שיבין מדוע בחר להשתמש במריחואנה כדי לטפל בכאב שלו.

"דיברנו על סמים חוקיים ולא חוקיים, וכיצד הם יכולים לעזור לאנשים ולפגוע באנשים", הוא אומר. הוא אפילו דיבר על איך בזנים שונים יש כמויות גבוהות יותר או נמוכות יותר של חומרים פעילים שונים וכיצד הם משפיעים על המוח ועל הגוף בצורה שונה. זה בדיוק מה שגולדשטיין מתכננת לעשות כשבתה תגדל.

"אני כנראה אסביר שיש הרבה דברים שגדולים יכולים לעשות שילדים לא יכולים, ואחד מהם הוא שתיית אלכוהול, ושזה משהו שמבוגרים עושים כדי להירגע, ועוד דבר הוא להשתמש בקנאביס", היא אומרת. "אני רוצה להיות פתוחה עם הילד שלי לגביי זה כי אני לא מרגישה כאילו אני עושה משהו לא בסדר."

ההורים שלי מעשנים קנאביס