קנאביס רפואי

בטא מירסין : הטרפן העוצמתי המכיל תכונות אנטי סרטניות ואנטי דלקתיות

יש מומחים הסבורים כי הפוטנציאל העתידי של צמח הקנאביס טמון בשימור או מיצוי של מולקולות הטרפן העדינות, ולאו דווקא קנבינואידים. אבל מה עם טרפנים בודדים? עם יותר מ- 200 סוגים הקיימים בקנאביס, אילו מהם סביר להניח שנמצאים במכשיר באידוי שלך? נתחיל במירסין.

ארומה אדמתית

אחד הדברים הנפלאים בקנאביס הוא כיצד כל זן הוא בעל ארומה ייחודית משלו. בהיותו הטרפן הנפוץ ביותר בקנאביס, מירסין מייצר את הריח הסטריאוטיפי והנפוץ ביותר של הצמח. זנים הנשלטים על ידי טרפן זה מייצרים ריחות אדמתיים, בלסמיים, חריפים ודמויי ציפורן. אם העשב שלך מריח כמו אדמה, זה יכול להיות בגלל שהוא מלא במירסין.

בטא מירסין : הטרפן העוצמתי המכיל תכונות אנטי סרטניות ואנטי דלקתיות

מחקרים בנושא מירסין

המירסין הוא הטרפן הנפוץ ביותר בקנאביס, כך עולה ממחקר שנערך בשנת 1997 בשוויץ. לעיתים הוא מרכיב עד 50% מנפח הטרפן בצמח קנאביס. נמצא כי הוא מסייע בהיווצרות טרפנים חשובים אחרים.מחקר שנערך ב -2007 באוניברסיטת ירדן מצא כי מירסין, בד בבד עם טרפן אחר, תויון (thujone), נלחמים בתסמיני הסוכרת.

שנה לאחר מכן, מחקר שנערך על ידי GW Pharmaceuticals בדק את יעילות הטרפנים האלו בתור משככי כאבים. המחקר מצא כי היעילות הרפואית של הטרפן דומה לזו של אופיום, רק ללא התמכרות. מחקר משנת 2011 שפורסם בכתב העת British Journal of Pharmacology בשם "Taming THC: Potential Cannabis Synergy and Phytocannabinoid-Terouroid Effourage Effects," מצא כי למירסין יש יעילות רפואית שנתפסת בדרך כלל כמועברת רק על ידי קנבינואידים.

המחקר גילה שהטרפן הנפוץ ביותר בקנאביס מרגיע שרירים בעכברים. בנוסף, מצא המחקר שמירסין עוזר לישון אם הוא נצרך במינונים גבוהים. מחקר מצא כי יש לו יעילות ספציפית כאשר הוא מזווג עם קנבינואידים מסוימים. לדוגמא, מירסין ו- CBD מפחיתים את הדלקת, מפחיתים כאבים ואפילו נלחמים בסרטן. בשילוב עם THC, מירסין מביא להפחתת כאבים, להרפיית שרירים, ובמינונים גבוהים מספיק, יכול לשמש כתרופת הרגעה. בשילוב עם הקנבינואיד CBG, טרפן עוצמתי זה נלחם בסרטן.

סאטיבה לעומת אינדיקה

על פי נתוני מעבדות Steep Hill בקליפורניה, אחוז המירסין בזן הקנאביס הוא שקובע אם זה סאטיבה או אינדיקה. לפיהם, אם יש בזן מעל 0.5% מירסין, יהיו לו השפעות מרגיעות של אינדיקה, ואם לזן יש פחות מ- 0.5%, תהיה לו השפעה סאטיבית מעוררת. זו אחת הסיבות לכך שכל כך הרבה זנים של סאטיבה פולטים ניחוח פירותי או פרחוני. נוכחותם של טרפנים אחרים, כמו לימונן, היא זו שמייצרת ריח הדרים או פרי.

בטא מירסין : הטרפן העוצמתי המכיל תכונות אנטי סרטניות ואנטי דלקתיות